Çok Çalışmaya Çalışmak


Elon Musk.

46 yaşında, elektrikli arabalar üreten, dikey inişli füzeler yapan, Mars'a insan göndermek için çalışmalar yürüten, uzay madenciliği çalışmaları yapan bir girişimci.


Biyografisinde Ashlee Vance, Elon'ın çok çalıştığını, gereğinden fazla çalıştığını, çalışmadan duramadığını yazmış.

-

Steve Jobs.

Dünyayı, internet devrimine hazırlamış Bill Gates ile beraber 2 kişiden biri.

Kurduğu şirket milyarlarca ürün satmış ve hala satmakta.


Biyografisinde Walter Isaacson, Steve Jobs'un çok çalıştığı, deli gibi çalıştığı, inanılmaz çalıştığını yazmış.

-

Mustafa Kemal Atatürk

21. yüzyılın kahramanıdır. Kendisi ve milletiyle döneminde sömürülen ülkelere örnek olmuş ve Hindistan, Küba, Filistin, Pakistan, Avustralya başta olmak üzere bir çok ülkenin bağımsızlığa ulaşmasında ilham olmuştur.

Hatta Mahatma Gandhi;

"Mustafa Kemal, İngilizleri yenene kadar tanrıyı İngiliz zannederdim." demiştir.


Yaveri Salih Bozok, Atatürk'ün günde sadece 4 saat uyuduğunu hatta elinden gelse 4 saati de çalışmaya ayırmak istediğini söylediğini yazmış anılarında.

-

Çok çalışmak, dünyada iz bırakmış insanların ortak yanlarıdır. Aslında başarılı olan herkesin ortak yanıdır.

Bu yazının başlığı "Çok çalışmaya çalışmak" olmasının nedeni ise, yukarıdaki adamlar ve onlar gibiler, sadece çok çalışmakla kalmıyorlar, nasıl çalışacaklarını biliyorlar.

Elon Musk, projelerinde daima problemlere odaklanır. Problemleri çözerken olumsuz bir sonuç aldığında hemen yenisini üretir imiş.

Steve Jobs, çalışanlarına sürekli planlama yapmanın hiçbir işe yaramadığını ve sürekli aksiyonda olmalarını söyler ve yaptırırmış.

Atatürk, Yeni Türk Alfabesi'ni uygulamaya koyarken yakın çevresinden onlarca kez olumsuz geribildirim gelir ama Atatürk ekibiyle trene atlar ve 1920'li yıllarda köy köy dolaşarak kara tahtasının üstünde ülkesine alfabe öğretir.


Çok çalışma durumuna girmeden önce, ne için çok çalışacağınızı belirleyin. Yukarıdaki adamların çok büyük hedefleri ve tutkuları var. Onlar için çalışmak çalışmak değil dünyanın en keyifli anlarıdır.

Çok çalışmak, hedefinizle orantılıdır. Burada çok ince bir çizgi vardır.

Hedefin için çok çalışmazsın,

Hedefine ulaşmak için çok çalışmak zevkli gelmeye başladığı için çalışırsın.

Sırf "Ben tembelim ya bişeyler yapmam lazım." diyip, sadece kendinizi paralamak üzerine çalışmanın hiçbir anlamı yok. Neden çalışmanız gerektiğini bilmeniz gerekli ve ona göre adımlarınızı atmalısınız.39 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Son Yazılarım

  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz Instagram Simge