Çanakkale'deki çocuk...Bakıyor fotoğraf makinesine... Belki de hayatında ilk defa gördü böyle bir alet. O an kafasında "Ne kadar değişik bişey bu! Acaba biraz kurcalamama izin verirler mi?" diye geçiyordu, kim bilir... Belki o anda fotoğrafçı olmayı bile istemiş olabilir.

Çocuk o daha; hayal kuruyor.

Sırtındaki silahın ağırlığını unutmuş. Vatanı kurtar demişler. 14 yaşında. Belki sevdiği bir kız vardı mahallede. Onunla koşmak istemişti tarlalarında. Ona papatyadan taç yapmak istemişti de almışlardı çocukluk hayallerini elinden.

Sırtında silah, cebinde mermi Çanakkale'nin yolunu tutmuş daha küçücükken... Kimdi onun çocukluk hayallerini çalan? Kimlerdi çocukların ellerine silah almasını sağlayan? Yüzyıllık hataların, pişkinliklerin, akılsızlıkların ve sonunda ihanetlerin sonucuydu bu güzel çocuğa kalpak takan.

Çanakkale'ye vardığında, aldı silahını eline. Yattı menzile. Acıkmıştı. Anacığının kuru fasulyesini özlemişti. Bir de şerbetini. Fakirlik ya da zenginlik bilmezdi. Zengin diye ecnebiyi bilirlerdi; bir de İstanbul'dakileri. Onlar hep fakirdi. Mahalle mektebinde öğrendiği kadarıydı dünyası. Dua bilirdi. Annesi tembihlemişti. Bol bol dua edecekti. Yattı menzile, okumaya başladı bildiği tüm duaları.

Bir ses duydu. Sonra yer titredi. O an küçük kız kardeşinin evde elindekileri düşürdüğü anlar geldi aklına. Derme çatma bir evleri vardı. Bütün memleket öyleydi. Uyurken at arabasının gürültüsü gibiydi menzilde yatarken gelen bu ses ve titreme.

Bir komutan geldi. "Ey yiğit asker! Allah yardımcımız olsun! Hücum!" diye bağırdı. Etrafındaki herkes koşmaya başladı. Elinde silah öylece kalakalmıştı. Koşanların birbir yere düştüğünü gördü. Korktu. Çok korktu. Hareket edemiyordu. Koşanlar düşüyordu.

Sırtına bir el dokundu. "Durma! Tepeyi almamız lazım!" dedi. Çocuk, ona bakan o masmavi keskin gözlere öyle bir baktı ki, yüreğini cesaret kapladı. Aldı silahı eline koşmaya başladı. Aklına, buğday tarlasında, arkadaşlarıyla birlikte yaptıkları koşu yarışları geldi. Bir an gülümsedi.

Koştu.

Hiç çocuk olmamış ve her zaman çocuk kalacağını bilmeden koştu.

Tepeye varmıştı.

Bir an etrafına baktı tepeden. Ne kadar güzeldi. Hayatında hiç denize girmemişti. Sadece bir kere göle giren köpeğini çıkarmak için atlamıştı suya da su zaten dizine kadar geliyordu.

Merak etmişti. Yüzmek nasıl bir şeydi? Acaba denizde de balıklar karada yürümeyi merak ediyor muydu kendisi gibi?

Derin bir nefes aldı. Ne güzeldi Çanakkale, ne güzeldi Arıburnu...

Büyüdüğünde, burada yaşayacaktı. Karar vermişti.

Gözlerini denize dikti. Yüzünde hafif bir tebessüm belirdi.

Derin bir nefes aldı, verdi... Nefes aldı...

Ve bir ses...

Kalbinden vurulmuştu. Yüzündeki tebessüm dondu. Aldığı son nefes Çanakkale'nin nefesiydi. 14 yıllık küçücük hayatı geçti gözlerinin önünden de istemiyordu bunu. O Çanakalle'ye, denize, hatta görebilirse eğer balıklara bakmak istiyordu.

Bacakları küçücük bedenini kaldıramadı.

Yere düştü.

Gözleri hala açıktı. Bu sefer gökyüzüne bakıyordu.

Küçücük kalbi, kendi vatanındaki insanlarının ihanetleri ve hatalarından ötürü topraklarına gelmelerine müsaade ettikleri işgalcilerin mermisiyle kanıyordu.

Son nefesini verdi.

Dünya karardı ve her zaman 14 yaşında kaldı...

18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi, yaşı ne olursa olsun kadınların, erkeklerin, çocukların, subayların, doktorların kanlarını yerde bırakmayacaksak kutlu olsun!

Bu topraklarda mutsuz bir tane bile çocuk kalmayacaksa kutlu olsun!

Dünyanın en çalışkan ülkesini yaratacaksak kutlu olsun!

Çanakkale'nin kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bize gösterdiği "Hayatta en hakiki mürşit; ilimdir!" yoluna sımsıkı sarılacaksak kutlu olsun!

18 Mart 1915'te kanlarıyla, canlarıyla işgalcilerin geçmelerine izin vermedikleri Çanakkalemizin ve yine işgalini engellediğimiz İstanbul'umuzun, 13 Kasım 1918'de ellerini kollarını sallayarak geçmelerine bir daha izin vermeyeceksek olsun!

18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferimiz Kutlu Olsun!

Şehitlerimizin ruhu şad, yolları ışık olsun!


9 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Son Yazılarım

  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz Instagram Simge