Karne yerine CV verelim...


"+ Merhaba hoşgeldiniz. Kendinizi tanıtın lütfen.

- Selamlar. Ben Ayşe. İlkokulumu Atatürk İlkokulunda, Ortaokulumu ise Cumhuriyet Ortaokulunda okudum. İlkokulda yapılan deneme sınavlarında okulda ilk 10'daydım. 5. sınıftan itibaren her dönem takdir aldım. Not ortalamam 98. Liseye geçtim. Orada da hep takdir aldım. Üniversite sınavını kazandım ve gittiğim bölümde karne vermediklerini onun yerine 4. sene sonunda transkript vereceklerini söylediler. Üzüldüm ama yine çok çalışıp okul 1.si olarak bitirdim. İşinize talibim.

+ İşe alındınız tebrikler.

- Teşekkür ederim. Karne veriyor musunuz acaba?"

Herhangi bir iş görüşmesinde, yukarıdaki konuşmayı yapmış olan var mı?

Öyle bir iş yeri varsa lütfen söyleyin, bütün öğrencileri oraya yönlendirelim. Hatta velilerimize de bu mutlu haberi verelim!

İşe en temel noktasından başlayalım!

Okul niye var?

- Okul, eğitim için var.

Peki eğitime neden ihtiyacımız var?

- İnsan yetiştirmek için.

İnsan sadece okuldaki eğitimle mi yetişir?

- Hayır ama en azından temel bilgileri ve becerileri okulda öğrenir.

Peki insan, okulda öğrendiği temel bilgi ve becerilerle hayatında ne gibi değişiklikler yapar?

- Üniversiteye gider, iş sahibi olur, para kazanır, daha iyi bir hayatı olur.

MU ACABA?

Okulda öğrenilen bilgiler çok değerli, ona bir sözüm yok. Tabi ki temel olarak Fen, Matematik, Türkçe ve Sosyal alanlarındaki bilimsel bilgileri öğrenmeli. Fakat bu bilgilerle hayatında hangi değişiklikleri sağlayabilir?

Öğrendiği bilgilerle girdiği sınavlar sonucunda, meslek edinmeyi amaçlayan bir öğrenci, gerçekten doğru bir strateji mi izliyor?

Meslek sahibi olmak, okula gidip orada başarılı olmanın sonucunda mı gerçekleşiyor?

Öyle ise, işe başvurularda doldurulan CV'lere göz atmak gerekir.

Google'a "CV örneği" diye yazıp önüme çıkan en basit CV'ye bir göz atalım:

http://www.cv-hazirlama.com/wp-content/uploads/2016/03/bos-cv-%C3%B6rnekleri-word-cv-hazirlama-com.png​


Şunu hatırlatmak isterim, günümüzde hiçbir şirket soldaki kadar basit bir CV'yi kullanmıyor. Ama yine de biz en basitinden yola çıkalım.

"Kişisel Bilgiler" bölümünde yer alan standart sorulara baktığımızda burada en önemli bölüm "web sitesi"dir. Web sitesi olan kişiler ilgi çeker ve artık insanlar tanıştıkları insanları internetten ve sosyal medyadan araştırmaktalar. Bu nedenle kişisel web sitesi olan iş adayları 1-0 öne geçecektir. Hatta kişinin mobil uygulaması da olabilir. Neden olmasın?

"Eğitim Bilgileri" bölümüne geldiğimizde, kimsenin size aldığınız karneleri, çözdüğünüz soru sayısını, denemelerdeki sıranızı sormayacağını bilmeniz gerek. Hangi okullardan mezun olduğunuz onlar için yeterli. Nasıl olsa bakılmayacak. Sırf siz iyi hissedin diye o bölüm var...

Asıl mesele "Eğitim Bilgileri" bölümünden sonra.... "İş Deneyimi". Diyeceksiniz ki, yeni mezun birinin iş deneyimi nasıl olur? Neden olmasın? Üniversiteyi, aileden kaçma, festival kovalama, karton bardakta çay içme ve sınavlar geldiğinde not peşinde koşma dönemi olarak görenlerdenseniz, mezun olduğunuzda bu bölüm size hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Size kim üniversitede çalışılmaz dedi?

Okuduğum bölüm BESYO'da, öğrenciler ilk senelerinden itibaren çalışmaya başlarlar. Bazıları kendi spor branşlarında eğitim vermeye başlar bazıları da yeni branşlar öğrenir ve kendi işini yaratır. BESYO'ya giden öğrenciler, diğerlerine göre daha enerjik ve aktif midir nedir, bu durum her BESYO'da yaşanır.

Neden diğer bölümlerde de bu olmasın?

Orada "İş deneyimleriniz nedir?" diye soruyor. "Milyon dolar kazandığınız işler nelerdir?" diye sormuyor. Yani aradığı kişi, tecrübe sahibi kişiler. Belki iktisat okuyan bir öğrencisin. Herkes kitaptan okurken sen Borsa'da işlem yapmaya başladın. Kazandın ya da kaybettin. Ama artık oraya yazabileceğin bir iş deneyimin var: "4 yıllık aktif Borsa Yatırımcılığı". Emin olun, size iş verecek kişi için "..... Yatırım Şirketinde Müşteri İlişkileri Koordinatörlüğü" tecrübesinden daha önemli bir tecrübe. Çünkü birinde yapılması gerekeni yapıyorsun diğerinde ise kişisel risk ve sorumluluk alıyorsun. Şirket eğer memur almıyorsa, geçmişte inisiyatif almış ve gelecekte de alabilecek kapasitede bir adayı tercih edecektir.

Ayrıca, kişisel girişimler olmasına gerek yok. Neden kendi bölümünle ilgii "ÇIRAKLIK" yapmak için bir şirkete gidip çay, kahve ya da temizlik işlerini yapmıyorsun? İşinde başarılı birini bulup, onunla sohbet edip seni yönlendirmesini istemiyorsun? Siz iş sahibi olsanız hangi adayı öncelikli sıraya alırsınız? 4 yıl boyunca sadece zorunlu stajını yapmış (ki yapılmadığını biliyoruz) bir adayı mı yoksa 4 yıl boyunca bölümüyle ilgili farklı şirketlerde, çaycılık, temizlikçilik, asistanlık yapmış birini mi?

Peki okulda hangisi öğretiliyor?

Sıradan bir öğrenci, üniversiteyi kazanma sürecinde onbinlerce test sorusu çözmüş ve yüzlerce sınava girmiştir. Bunun sonucunda "İYİ TEST ÇÖZEN" kişiler olarak üniversiteye girmişlerdir. Bu öğrencilerin -ki %95'i böyle- üniversitede girişimci olmaları beklenebilir mi? Bu öğrenciler üniversiteye gittiklerinde, "İYİ TEST ÇÖZENLER" olarak karşılarına testler ve sorular bekleyecekler ve bulamadıklarında ise kendilerini başarısız hissedeceklerdir.

Okulların, öğrencilerin girişimlerde bulundukları, hata yapmaya teşvik edildikleri ve bolca proje yönettikleri yer olduğunu düşünelim.

Düşündükçe heyecanlanıyorum...

Yukarıdaki CV örneğinde, "İŞ DENEYİMİ" bölümünün altında "BİLGİSAYAR BİLGİSİ" yer alıyor. Bilgisayarı sadece dizi izlemek için kullanan bir öğrenciyseniz buraya "Orta Düzey Word ve Excel" yazıp geçeceksiniz. Fakat artık bilgisayarlar her yerde ve her an kullanılabilir durumda. Excel'in sonsuz dünyasına hiç göz attınız mı? Ders notlarınızı Drive üzerinden bir dosyada tutup, burada kategorilendirip, notlara hızlı ulaşım sağlayacak bir ortam yarattınız mı? Eğer yaptıysanız oraya "Üst Düzey Bulut Teknolojileri Kullanımı" yazabilirsiniz.

Daha da ötesini söyleyeyim; kod yazmak. Haftada 3-4 saatini ayırarak kod yazmayı öğrenebilmek mümkün. Kursa giderek öğrenmek daha etkili olsa da internet kod yazmayı öğreten site ve uygulamalarla dolu. En güncel olan kodlama dilini bul ve öğren. Ardından oraya yaz "... Kodlama Dili"

Burada CV konusunu daha da ayrıntılı yazmak istesem de sizlere fikrimi belirttiğimi düşünüyorum.

CV, profesyonel hayattaki özgeçmiş demek. Bütün okul döneminde, veliler çocuklarının iyi hayatlar yaşamasını istedikleri için, çocularına bol bol test çözmelerini, bol bol kurslara katılmalarını, en iyi liseye gitmelerini sonrasında en iyi üniversiteye gitmelerini söylüyor. Yani, iyi test çözen bireylerin ulaşabilecekleri en üst noktaya ulaşmalarını söylüyor.

Sayın veliler...

Çocuklarınız bol bol test çözerek sadece sınavları kazanabilir.

Gerçek hayatta mutlu ve başarılı olmaları için, yeni beceriler öğrenmeleri, bol bol yeni ve geliştirici tecrübeler kazanmaları gerekir.

Hiçbir karne ya da deneme puanı, tecrübe ve beceri dolu bir özgeçmiş kadar etkileyici olamaz ve size acı ve bir o kadar da güzel haberi vereyim;

Gerçek hayatta, karne notu değil, tecrübeler kapıları açacaktır.

Teşekkürler.


110 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Son Yazılarım

  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz Instagram Simge