Dijital Müfredat Hakkında.

Yazın başında, okulların uzaktan eğitime devam edeceğini öğrenince ben de bir şeyler yapmalıyım dedim. Canlı dersler esnasında yaşananlar sorunlar dersimizin verimini düşürüyordu ve gitgide katılım azalıyordu. Ben de bir yöntem geliştirdim ve 1 yıl içinde işleyeceğim tüm konuları dijital içerik haline getirdim. Daha önceden hazırladığım egzersiz programları içerikleri de dersime katkıma sağlayacaktı.Format Factory programı üzerinden hem ekran görüntüsü alıp hem de kamera kaydı yaparak derslerimi anlattım. Yıllık planıma uygun olarak videoları hazırladım. Hazırladığım videoları YouTube'daki "Mustafa Öğretmen" kanalına yüklemekteyim.


Bir örneğini paylaşıyorum ve devam ediyorum:Yıllık planımı dijital ortama aktarmamdaki amacım öğrencilerime ulaşma yollarını artırmaktı. Hazırladığım içerikleri aynı zamanda EBA'ya da yüklüyorum. Beden Eğitimi ve Spor dersi içeriklerini hazırlarken bu yıl için daha çok kültürel ve sağlıklı yaşam konuları seçmeye özen gösterdim. Evde egzersiz videoları da var ama bu videoları uygulayıp uygulayamadıkları konusunda kontrol sahibi değilim. Bu nedenle spor genel kültürleri hakkında daha fazla bilgiyi öğrenmeleri uzaktan eğitim için daha iyi olur diye düşünüyorum.


2021 yılı ve sonrasında okul hayatının dijital içeriklerle bağlantılı ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum. Burada öğrencilerimizi dijital içerikleri okuyan, uygulamalarla zaman geçiren kişiler olarak görmemeliyiz. Onlara da içerikler oluşturmaları için imkan vermeliyiz.


Ayrıca okulda dijital üretkenliğe yönelik verilecek eğitimin, sosyal hayata daha fazla zaman kazandıracağını düşünüyorum. Okuldaki ders saatlerinin azaltılıp, sadece bilgiyi hatırlamaya yönelik değil; bilgiyi işlemeye yönelik bir sisteme doğru geçeceğimizi düşünüyorum (umuyorum). Bilgiyi işlerken kullanacağımız araç da BEYNİMİZ oluyor.


Peki beynimizin işlevselliğini artıran en kolay ve en sağlıklı yollardan biri nedir?


???


Evet...


Spordur!

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Son Yazılarım

  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz Instagram Simge