Not Tutmak - 1

İlkokulda yazı yazma becerimizi geliştirmek için en çok verilen ödevlerden biri günlük tutmaktı. Hatırlıyor musunuz? Tutan var mı?


Çok tuhaf tasarımlı günlükler vardı. Tüylü, kabartmalı, Barbie'li, Action Man'li... Ve neredeyse tüm günlüklerin kilitleri vardı. İncecik bir metalden yapılma, saç tokasıyla kolaylıkla açılabilen kilitlerdi. Nereden mi biliyorum? Ablamın günlüklerinden...


Günlük tutmanın önemini öğretmenliğe başlayınca daha çok anladım. 2015 yılında İstanbul'dan Kütahya'ya atandıktan sonra günlük olarak yazı yazmaya başladım. Önce günümün nasıl geçtiğini yazdığın bu defterler ilerleyen zamanlarda günümü planladığım, hedeflerimi yazdığım, yaşadığım olayları analiz ettiğim ve gelecekte açıp okuduğumda hatırlamak isteyeceğim anılarımı yazdığım bir deftere dönüştü.Şuan bu yazıyı yazarken defterim yanı başımda duruyor ve bu yazının konusunu da önce defterime yazarak hazırlık yaptım. Yani anlayacağınız not tutmak alışkanlığım, defterlerim ise asistanlarım olmuş durumda.


Peki bu not tutma alışkanlığı bana ne kazandırdı? Neden vazgeçemiyorum?


Bu alışkanlığa nasıl başladığımı hatırladım.


Öğretmenliğimin ilk senesiydi. "Abi ben Beşiktaş'ın dışında ya-şa-ya-mam!" diyen ben hayatımda hiç gitmediğim bir şehirde öğretmenlik yapıyordum. Kendi evimi toparlıyor, hafta sonları antrenmanlar için İstanbul'a gidiyor ve okulda sayısız işi yapmaya çalışıyordum. Bu sırada kendimi boşlukta hissettiğim anlar oluyorken kafamın düşüncelerle dolup taştığını hatırlıyorum.


Böyle bir zamanda yıllarca başlayıp yarıda bıraktığım defterlerimden biri alıp durmadan yazmaya başlamıştım. Bu yazılar kendime kendime sorduğum soruların cevaplarıydı.


"Ben şuan ne yapıyorum?"


"Mutlu muyum?"


"Yaptığım şeylerden keyif alıyor muyum?"


"... olayına karşı verdiğim tepki doğru muydu?"


"Yarın neler yapacağım?"


gibi sorularla günümü, yaşantımı ve aslında kendimi analiz ediyordum.


Bun yapmak hem beni rahatlatmış hem de keyif vermeye başlamıştı.


2 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Son Yazılarım

  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz Instagram Simge