Öğrenmeyi Öğrenmek - 1

"Bana balık verme! Balık tutmayı öğret!" sözünü bilirsiniz. Bu sözü söyleyen kişinin ona balık veren kişiyle bir problemi yok tabi. İsteği, balığı ona veren kişi olmadan da balığa ulaşmak. Peki bu yolla öğrenmeyi öğrenmiş mi oluyor?

Öğrenmekle ilgili son yıllarda en çok yapay zekalar ön plana çıkıyor. Makine öğrenmesi, dil öğrenmesi, kod öğrenmesi gibi öğrenmeler insanların gücü olmaktan çıkıp algoritmalara ve yapay zekalara geçiyor. Ama yine de insanların öğrenmeyi öğrenmeleri zorunlu olacakları bir çağda yaşıyoruz.


Nedir bu öğrenmeyi öğrenme?


Bunu anlatmak için şuan Koronavirüs salgını nedeniyle içinde bulunduğumuz uzaktan eğitim sürecinden başlamak istiyorum. Bildiğiniz gibi uzaktan eğitim, okuldan farksız bir şekilde ilerliyor. Şimdi bana karşı çıkacaksınız "Hocam okul gibi olur mu yahu!" Ha tabi olmaz. Okulda silginizi arkadaşınızın kafasına atıyordunuz şimdi onu yapamıyorsunuz.


Demek istediğim; öğretmen anlatıyor, öğrenci dinliyor. Belki not alıyor. Okulda fotokopi sirkülasyonu olurken, uzaktan eğitimde PDF sirkülasyonu oluyor. Peki soruyorum: Ne değişti?


Normalde fiziksel tahtada dersini anlatan öğretmen bu sefer de dijital tahtasında dersini anlatıyor. Öğrenci de sırasında değil, koltuğunda dersini dinliyor.


Diyeceksiniz ki; "E ne var bunda?"


Şu var:

  • 2018 yılının PISA Testi sonuçlarına göre OECD ülkelerinin ortalamasının altındayız.

  • Yine aynı testte, 78 ülke arasından okuma puanlarında 40. sırada.

  • 6 Seviyede bulunan Matematik'te öğrencilerimizin %63'ü 2.seviyede...


Yanlış anlaşılmasın. Türkiye'de öğrenciler dersle, okulla az vakit geçiriyor değil. Tembel değiliz. Hatta öğrencilerin okulda bulunma saatleri olukça yüksek. Hatta ve hatta gelir durumu ortalama olan ailelerin çocukları okul sonrası aldıkları özel derslerle zamanlarının büyük bir kısmını ders çalışmakla geçiriyor.


Dediğim gibi tembel değiliz! Kesinlikle çok çalışıyoruz...


Peki neden başarılı değiliz?


21 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Son Yazılarım

  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz Instagram Simge