Salgın Sonrası Karate Maçları - 4

Standartlarımızı yükseltmelitiz. Kötüye razı olmayıp, çocuklarımızın en iyi ortamlarda kendilerini geliştirmesini sağlamalıyız.


Çok iyi tesislerimiz var. Bunların olması gereken fakat yeterli olmayan şeyler. Çünkü bir kurum insanların bakış açılarından ve niyetlerinden meydana gelir; tuğladan değil...


Ben Karate sporunu çok seven ve Türk Karatesine her gün katkıda bulunmaya gayret eden bir Türk genciyim. Bu yazıları da bu yüzden yazdım. Artık bakış açımız değişmeli. Profesyonel olmalıyız. Yaptığımız işe kültürümüzü ve etik değerlerimizi katmalıyız.


Geçenlerde bir pilotu dinledim. 6 ayda bir lisans yenilediklerini söyledi ve dedi ki "İnsanlar bize emanet. 6 değil ay değil her ay lisans yenileme olsa o da doğru! Biz pilotlar olarak kendimizi her zaman geliştirmeliyiz." dedi.


Peki bizler? Antrenörler, öğretmenler ve yöneticiler?


Bizlere de ülkemizin çocukları emanet değil mi? Biz o çocukları en iyi şekilde yetiştirmek için kendimizi ne kadar geliştiriyoruz? Bence işe kendimizden başlamalıyız.


Ben bu konuya takıntılıyım. Hala Karate maçında sporcusuna kötü dövüştüğü için küfür eden antrenör görünce üzülüyorum. O küfrü normal karşılayan çocuğa ve ailesine şaşırıyorum. Neden bu davranışların bir karşılığı yok? Önceki 2 yazımda da belirttiğim gibi; acaba yöneticilerimiz çocuklarını o tuvaletlere götürür müydü? Ya da hiçbir standardı olmayan Türkiye Şampiyonalarına "Belki bu sefer olur." diye çocukların sürüklenmesine gerek var mı? Neden bizim çocuk ve genç Karatecilerimiz kendisiyle ilgili verilere sahip değiller? Mesela genç sporcuların başarı elde ettikten sonraki hayatlarını tasarlamada yanlarında olabiliriz. Onlara dil öğretip bizi dünyanın dört bir tarafında en iyi şekilde temsil etmelerini sağlayabiliriz.


Bunları yapmak zor değil. Ama bu önerilerin ardından hemen şu sorunun gelmesinden de bıktım! "E kolaysa sen yap!"


Ben yapmadığım şeyi önermem. Kendi ortamımda zaten yapıyorum. Asıl soru şu: "SİZ NEDEN YAPMIYORSUNUZ?"1 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Son Yazılarım

  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz Instagram Simge