Sınava Hazırlanan Sporcular - 1

Bu yazı dizisinde okul sınavlarına hazırlanıp aynı zamanda sporlarında başarılı olmak için üstün gayret gösteren ya da spora devamlılık göstermek isteyen gençlerimizin ne yapmaları gerektiğini anlatacağım. Ama önce durumu iyi kavramamız gerekiyor.


Ülkemizde çocuklarımızın ve gençlerimizin sporla ilişkisi önlerine çıkan sınavla birlikte sonlanabiliyor. Sonlanmasa bile büyük bir darbe alıyor. 14 Yaşında yetenekli bir sporcu lise sınavlarında yüksek puan almak için başarılı olduğu sporu bırakıyor ve geri döndükten sonra aynı performansı gösteremiyor. Sonunda sporculuğu bırakıyor. Liselerde de durum aynı. 16-17 Yaşlarına gelmiş gençlerimiz üniversite sınavlarına geldiğinde sporlarını bırakıp sınava hazırlanmaya başlıyorlar.Durum bu. Bu durum maalesef ülkemizde hiç ama hiç değişmedi. Sporcular için bazı kolaylıklar sağlansa da gelecekte uluslararası düzeyde sporcu olarak kalmaları için bir zemin yok. 16 yaşına gelmiş ulusal düzeyde başarılı ve gelecek vaat eden sporcularımız, sınav nedeniyle fiziksel aktivitelerini azaltıyorlar ve o güne kadar elde ettikleri tüm fizyolojik, fiziksel ve psikolojik kazanımlarını kaybediyorlar.


Bu arada spor bilimlerinin uzun vadeli sporcu gelişim modelinde 16 yaş "Yatırım Yaşı" olarak ifade edilir.


Şimdi bana "E hocam milli sporcular için özel okul imkanı var, ayrıca olimpiyat merkezlerinden faydalanıyorlar, burs imkanları var..." diyebilirsiniz. Haklısınız da. Ben de size şunları sorarım:

  1. Bu imkanlardan bir yılda bir branştan kaç sporcu faydalanıyor?

  2. Bu sporcuların seçme standartları hakkında bilgi verir misiniz?

Avrupa ve dünya şampiyonalarında derece alan sporculara sağlanan bu imkanların tamamından fazlasıyla faydalanan biri olarak yazıyorum bu cümleleri. Bunlar ülkemizin gençleri için sunduğu hazinelerdir. Ama gelelim soruların cevaplarına:

9 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Son Yazılarım

  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz Instagram Simge