Sporcular için Motivasyon Filmleri - Tanıtım

İnsanları motive eden iki kaynak vardır. Dış kaynaklar ve iç kaynaklar. Ödüller, güzel sözler, madalya, ünvan, para dış kaynaklardır. Başarılı olmak, ilerleme ve gelişme isteği, hayallerin peşinden gitmek, inancın gereği mücadele etmek gibi şeyler ise iç kaynaklardır.


Örneğin, sıradan bir çalışan her ay maaş için saatlerini doldurur. Bu dış kaynaktır. Ya da terfi için gerekli satışları yapmak isteyen biri, öğretmeninden sözlü notu almak için proje yapan bir öğrenci veya katıldığı televizyon programında araba kazanmak için eşiyle birlikte penaltı atmak da dış kaynaklara örnektir.


Dış kaynakların kalıcı etkileri yoktur. Kaynak ortadan kalktığında eylem de ortadan kalkar. Kişinin isteği ve motivasyonu kaynak var oldukça sürer. Kaynak ortadan kalktığında, kişinin isteği, motivasyonu ve eylemleri de gittikçe azalır ve yok olur.


Bir de iç kaynaklara bakalım...


İç kaynaklar kişinin düşünceleri ve düşüncelerinin sonucu oluşan inanç hisleridir. Bu hisler kişinin fizyolojisini etkiler. Maddi ödül etmekten daha çok kazanma isteği, gelişme dürtüsü, ilerleme azmi, merak, heyecan gibi duyguların ve düşüncelerin peşinden gitme durumu oluşur.


Bir proje düşünelim. Dış motivasyona sahip bir öğrenci bu projeyi not almak için yaparken iç motivasyona sahip öğrenci en farklı projeyi yapmak için çalışır.


Bu iki motivasyon kaynağının doğru kullanılması sporda başarıyı etkiler. Sporcuların iç motivasyonları yüksektir. Dış motivasyon kaynakları sadece içlerindeki heyecanı, kazanma ve gelişme isteğini artırır.


Fakat spor kendi içinde kazanma ve kaybetme ihtimallerini içerir. Her sporcunun kazandığı ve kaybettiği dönemler olur. Bir sporcu uzun vadede başarıyı yakalamak, hedeflerine ulaşmak istiyorsa, azalan iç motivasyon kaynaklarını artırmalı ve sürekli beslemelidir.


Bu süreçte izlenen filmlerin etkileri çok büyüktür. Bu seride başarı yolculuğunuzda sizlere ilham olacak ve sizi yerinizden kaldırıp antrenmana götürecek filmleri anlatıyorum.


İyi okumalar ve iyi seyirler!3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Son Yazılarım