Üretkenliği Artırma Yolları - 1

En son güncellendiği tarih: 22 Ara 2020

Hayatınızın üretken ve üretken olmayan dönemlerinizi hiç düşündünüz mü?Kendi hayatıma baktığımda üretken olmadığım hiçbir anı hatırlamıyorum. 5 yaşındaki Mustafa saatlerce oyuncaklarıyla vakit geçirirken, 28 yaşındaki Mustafa da 2021 yılı için kendi kafasından onlarca proje üretmeye devam ediyor. Bu özelliğimi seviyorum. Üretken olma motivasyonumun kaynağını aradığımda ilk olarak aklıma küçüklükten bu yana teşvik edilmiş olmak geliyor.


Hani aklınızın bir köşesinde sürekli bulunan ama ne işe yaradığını bir türlü anlamadığınız bazı anılarınız vardır ya işte o anılardan birini üretken olma motivasyonumun kaynağı olarak görüyorum.


Sanıyorum 5 ya da 6 yaşlarındaydım. Bir resim yapmıştım. Evde bulduğum tükenmez kalemlerle serbest çalıştığım bir eserdi (Sanki genelde kübist çalışıyormuşum da...). Saçma sapan bir resimdi yani. Resmi bitirdikten sonra anneme gösterdim ve annem de "Çok güzel." dedi. Bu motivasyonla resmi, babamın öğretmen olduğu okula götürdüm. Babam resmi aldı ve odasının kapısına astı. Her gelen öğrenciye resmi gösterdi ve öğrenciler de resmi beğendiklerini söylediler. Ben de bu oyuna bayılmıştım! Teneffüs olsun da biri gelip resmimi beğensin diye tüm gün okulda kalmıştım.


Bu resim anısı zihnimin bir köşesinde hala duruyor. Şuan 28 yaşındayım, çöp adam dışında herhangi bir görsel çizemem ama 22-23 yıl önceki bu anım sayesinde hayatımı üretken kılacak içsel ve dışsal araçlara sahibim.


Bence daha üretken olmak için 3 kilit nokta var:


  1. Teşvik Edilin ya da Teşvik Olun

Çevreniz tarafından teşvik edilmek önemli fakat böyle bir çevreniz yoksa da yapacağınız tek bir şey var; Kendinizi teşvik etmek! Buna "İlk Motivasyon" da denir. İşe önce sadece bir şeyi üretmekle başlayın. Anaokulunda yapılan etkinliklerde çocuklar sadece yapmaya, üretmeye teşvik edilir. Yaptıkları her şey beğenilir. Çünkü nasıl yaptıklarının bir önemi yoktur önemli olan yapmalarıdır. Hata yapma serbestliği vardır. Bu da çocukların üretkenliğini artırır. Fakat büyüdüğümüzde "nasıllar"...

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Son Yazılarım

  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz Instagram Simge